10 luty 2016 Sciencedaily.com podaje:
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/02/160210110636.htm

Ocet może potencjalnie pomóc w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Ocet jest idealnym składnikiem w produkcji pikantnych sosów. Teraz naukowcy z ACS Journal of Agricultural i Chemii Żywności donoszą, że ta popularna ciecz może również pomóc w walce z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy i chorobami zapalnymi jelit. Badania sugerują powiązanie octu z flora bakteryjną jelita. Naukowcy odkryli, że ocet tłumi białka zapalne wywołując jednocześnie poprawę struktury bakteryjnej jelit u myszy.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest przewlekłą chorobą, która dotyka milionów ludzi na całym świecie. Choć przyczyna choroby nie jest do końca poznana, badania wskazują, że bakterie w przewodzie pokarmowym odgrywają ważną rolę w procesie jej powstania. Jedno z ostatnich badań sugeruje, że ocet, który jest stosowany w medycynie ludowej od wieków, może być skuteczny przeciwko wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego poprzez wpływ na florę bakteryjną jelit.

Naukowcy testowali ocet i jego główny składnik kwas octowy, w modelu myszy z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Analiza próbek kału myszy wykazała, że leczone zwierzęta miały wyższe stężenia bakterii, takich jak Lactobacillus i Bifidobacteria. Inne badania wykazały, że bakterie te są korzystne dla myszy z objawami zapalenia okrężnicy. Leczenie octem obniżyło także poziom białek indukujących stan zapalny jelit. Naukowcy twierdzą, że będą potrzebne dalsze prace w celu ustalenia wpływu octu na florę bakteryjną jelit u ludzi.

⇐ powrót do wrzodziejące zapalenie jelita grubego