Witamina D, choroby autoimmunologiczne i bakterie

Jeśli chorujesz na jakąkolwiek chorobę autoimmunologiczna na pewno czytałeś, że w przypadku twojej choroby jednym z czynników środowiskowych w jej powstaniu jest niedobór witaminy D.

Witamina D - jest witaminą która powstaje naturalnie w ciele człowieka pod wpływem promieni świetlnych słońca UVA i UVB w skórze. Osoby mieszkające w krajach w których ilość dni słonecznych jest mniejsza w porównaniu do krajów bardziej naświetlonych mają większe ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych. Ogólnie znana reguła mówi iż ilość chorób autoimmunologicznych wzrasta wraz z odległością od równika co jest równoznaczne ze zmniejszeniem się ilości dni słonecznych w ciągu roku.

witamina-d

Jednak co ma wspólnego witamina D z bakteriami w jelicie skoro to bakterie wg. najnowszych badań są przyczyną chorób autoimmunologicznych?

Otóż witamina D - jest głównym prekursorem powstawania peptydów przeciwbakteryjnych które są naturalnymi antybiotykami występującymi w jelicie człowieka. Chroniczne niedobory witaminy D powodują zaburzenia w syntezie peptydów przeciwbakteryjnych a tym samym do zaburzeń flory bakteryjnej oraz podatności na infekcje a tym samym mutacji bakterii do L form.

Peptydy przeciwbakteryjne - są jednym z systemów ochrony organizmu przed nadmiernym rozrostem jakiejkolwiek grupy bakterii w jelicie. Bez względu na rolę bakterii w jelicie oraz ich potencjał chorobotwórczy, ilość bakterii każdej grupy jest kontrolowana za pomocą peptydów antybakteryjnych. Brak specyficzności wobec określonych grup bakterii sugeruje, iż celem peptydów antybakteryjnych jest utrzymanie stałego składu flory bakteryjnej w jelitach, poprzez niedopuszczenie do rozrostu któregokolwiek z gatunków ponad inne.

„...Niedobór witaminy D jest skorelowany ze wzrostem liczby infekcji. Niedawne odkrycie, które mówi, że witamina D indukuje ekspresję genów peptydów przeciwbakteryjny wyjaśnia, w części rolę witaminy jako "antybiotyku". Wzrasta zainteresowanie możliwościami witaminy D w celu poprawy funkcji układu immunologicznego.„


Uwaga, mimo posiadania własnych prac na powyższy temat w celu uwiarygodnienia informacji przekazujemy linki do źródeł zewnętrznych które potwierdzają powyższe teorie.

O wpływie witaminy D na powstanie peptydów przeciwbakteryjnych przeczytasz tutaj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19895218
https://en.wikipedia.org/wiki/Antimicrobial_peptides
http://www.medscape.com/viewarticle/712847

⇒ czytaj więcej o "tymczasowych" chorobach autoimmunologicznych które ustępują po odstawieniu leków

⇐ powrót do poprzedniej strony (dowody chorób)