20 styczeń 2015 Gutmicrobiotaforhealth.com podaje:
http://www.gutmicrobiotaforhealth.com/en/a-study-establishes-new-connections-between-gut-microbiota-and-autoimmune-diseases/

Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy z powodu błędu atakuje zdrowe tkanki. Może oddziaływać na skórę, stawy, nerki, mózg i inne organy. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z National Research Council rozszyfrowały wpływ mikroflory jelitowej na powstanie tocznia.

Wyniki opublikowane w październikowym numerze magazynu mBIO wykazały brak równowagi dwóch największych grup drobnoustrojów w ludzkim jelicie (Firmicutes i Bacteroidetes) na rzecz Bacteriodetes. "Poprzednie badania sugerują, że mikroflora jelita może wpłynąć na objawy i przebieg niektórych chorób autoimmunologicznych. Jednak nie badaliśmy chorych z wykorzystaniem technik sekwencjonowania. Dysbioza jelitowa opisana w naszej pracy pozwala nam określić które dokładnie bakterie powodują objawy tocznia" – wyjasnia koordynator badania Abelardo Margolles badacz CSIC w Instituto de Productos Lacteos Asturii.

Dr Abelardo Margolles

W badaniu, grupę 20 chorych na toczeń z określonej lokalizacji geograficznej (regionu Asturii w Hiszpanii) porównano z podobną grupą osób zdrowych, biorąc pod uwagę czynniki takie jak płeć, wiek, przyjmowane lekarstwa i historię medyczną. Grupę pacjentów z toczniem stanowiły osoby posiadające wiele różnych objawów, co pozwoliło naukowcom na ustalenie korelacji pomiędzy profilem bakterii i toczniem. "Coraz więcej dowodów wskazuje, że mikroorganizmy mogą mieć wpływ na objawy i przebieg niektórych chorób autoimmunologicznych", twierdzą naukowcy w artykule. "Jednakże", dodają, "jak i dlaczego ta flora bakteryjna wpływa na rozwój tocznia pozostaje do wyjaśnienia".

"Nasze badania otwierają nowe możliwości w kierunku poznania przyczyn choroby. Na przykład, wiemy, że profil mikrobiologiczny jelit może być modulowany przez wzorce żywieniowe. Zatem należy oczekiwać, iż podejście dietetyczne w strategii wzrostu lub niwelowania konkretnych populacji bakterii, może mieć konkretny wpływ na objawy tocznia " dodaje Margolles.

⇐ powrót do toczeń