15 grudzień 2015 Lupusresearchinstitute.org podaje:
http://lupusnewstoday.com/2015/12/15/lupus-can-gut-microbes-make-a-difference/

Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) jest powodem błędnej odpowiedzi układu odpornościowego przeciwko zdrowym tkankom wpływając na wiele narządów takich jak skóra, nerki i mózg. Przyczyny tocznia nie są znane, chociaż istnieje kilka dowodów które wskazują na istotną rolę jaką odgrywa mikroorganizmy jelitowe, znane również jako jelitowa flora bakteryjna. Naukowcy z Virginia Tech niedawno omówili wpływ diety i bakterii jelitowych w powstaniu i patogenezie tocznia w publikacji zatytułowanej "Toczeń i inne choroby autoimmunologiczne są powodem drobnoustrojów i diety ?" - opublikowanym w czasopiśmie Frontiers in Immunology.

Ludzkie jelito kryje w sobie biliony mikroorganizmów niezbędnych do utrzymania homeostazy i zdrowia. Zakłócenie  naturalnej flory bakteryjnej jest związane z wieloma chorobami autoimmunologicznymi, włącznie z toczniem. Autorzy tego przeglądu przeprowadzili szereg badań laboratoryjnych, z wykorzystaniem modeli zwierzęcych badając rolę mikroflory w powstaniu tocznia, uznając, że toczeń wywołany jest przez wyraźną zmianę drobnoustrojów jelitowych, a mianowicie wyczerpywanie bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus oraz wzrost gatunków Clostridium. Co ważne, leczenie żywieniowe (dietą), doprowadziło do poprawy objawów w modelach zwierzęcych gdy flora jelit wróciła do normy.

Virginia Tech Research

"...Nasze badania pokazują, potencjalne korzyści modulowania mikroflory jelitowej, zwłaszcza przez zwiększenie ilości bakterii Lactobacillus w leczeniu tocznia. Bakterie kwasu mlekowego mogą być wprowadzone jako probiotyki, działają korzystnie na objawy chorego, gdy podaje się je w odpowiednich ilościach, " sugerują autorzy.

U ludzi, czynniki zewnętrzne, takie jak antybiotyki i dieta modulują mikroflorę jelitową z potencjalnym wpływem na powstanie tocznia. Antybiotyki są znane z możliwości wywołania tocznia polekowego. Składniki diety mogą również wpływać na powstanie tocznia przez zmianę składu i funkcji jelitowej flory bakteryjnej.

Dalsze badania są konieczne w celu ustalenia, czy modulacja diety - która będzie tańsza i bezpieczniejsza niż leki immunosupresyjne - może być skuteczna w utrzymaniu zdrowej równowagi pomiędzy symbiotyczną mikroflorą w jelitach a toczniem. Jeśli tak, dieta może stać się wymaganym podejściem w leczeniu tocznia.

⇐ powrót do toczeń