7 marzec 2016 Arthritis.org podaje:
http://blog.arthritis.org/rheumatoid-arthritis/gut-bacteria-rheumatoid-arthritis-ra/

W naszym ciele żyje biliony drobnoustrojów - wiele z nich to pożyteczne bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym. Zbiorczo nazywane są mikrobiomem. Często wpływają na zdrowie i powstawanie chorób poprzez złożone interakcje z systemem immunologicznym. Ich rola to działanie ochronne, przed patogenami i zapaleniem. Jednak coraz więcej dowodów sugeruje, że zakłócenia w ekosystemie mikrobiologicznym mogą powodować lub przyczyniać się do wielu chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).


dr Jose Scher

Jose Scher, MD, reumatolog z University Langone Medical Center w Nowym Yorku, bada związek pomiędzy bakteriami jelitowymi i chorobami stawów. Uważa on, że przerost "łagodnych bakterii" zwanych Prevotella - występuje znacznie cześciej u osób nieleczonym na RZS - bakterie te mogą wywołać reakcję zapalną stawów. Możliwe jest również, że Prevotella wypiera pożyteczne bakterie, które utrzymują stan zapalny w ryzach. Tak czy inaczej, Scher jest przekonany, że istnieje związek pomiędzy mikrobiomem jelit i chorbami stawów

Czy same bakterie jelitowe rzeczywiście powodują reumaotidalne zapalenie stawów pozostaje wciąż przedmiotem otwartej dyskusji. Wiadomym jest, że bakterie mają wpływ na niektóre leki w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Drobnoustroje mogą aktywować niektóre leki - czyniąc je bardziej toksycznymi lub inaktywować inne, czyniąc je mnie skutecznymi. Peter Turnbaugh, mikrobiolog i badacz z University of California, San Francisco, mówi, że choć pomysł, że metabolizm mikrobiomu na leki podejrzewany był już od dziesięcioleci naukowcy dopiero teraz zaczynają w pełni rozumieć te specyficzne interakcje.

Na przykład, bakterie jelitowe, które wytwarzają związek o nazwie P-krezol zwiększają toksyczność paracetamolu przeciwbólowego. Bakterie te wydają się być odpowiedzialne za krwawienia z przewodu pokarmowego i wrzody u osób przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Badanie w 2012 które przeprowadzono na myszach opublikowane w Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics wykazały, że hamowanie enzymu - glukuronidazy - zmniejsza uszkodzenie jelit w przypadku przyjmowania różnych NLPZ.

Jedno z najbardziej gorących pytań jakie zadają sobie teraz naukowcy brzmi - czy będzie to możliwe aby w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorób wykorzystać regulację flory bakteryjnej jelita. Coraz więcej naukowców mówi - tak.

W przeglądowym artykule opublikowanym w marcu 2016 r numerze Current Opinion in Rheumatology, naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow w Wielkiej Brytanii zauważyli, że "działania ukierunkowane na wpływ na florę bakteryjną mogą stać terapeutycznie skuteczne w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów".

Dr Blaser mówi, że probiotyki które zostały sprawdzone i przetestowane klinicznie w rygorystycznych badań klinicznych mogą być skuteczną metodą leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

Dr Scher uważa, że najlepszym sposobem, aby zmodyfikować florę bakteryjną jelita jest dieta. Wskazuje on w badaniach, że osoby bez RZS miały typową dietę śródziemnomorską - bogatą w ryby, oliwę z oliwek i warzywa. Inne badania wykazały, że dieta wegańska głęboko zmienia mikrobiom jelit oraz łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Zarówno dr Scher i dr Blaser optymistycznie patrzą w przyszłość badań flory jelitowej. "Jest to bardzo wczesny etap," mówi Dr Blaser "ale poruszamy się do przodu.”

⇐ powrót do reumatoidalne zapalenie stawów