11 lipiec 2016 Sciencedaily.com podaje:
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/07/160711151315.htm

Bakterie w jelitach robią coś więcej niż tylko trawią pokarm. Mogą też wzmagać podatność na reumatoidalne zapalenie stawów, sugeruje dr Veena Taneja immunolog z Centrum Mayo Clinic. Dr Taneja opublikował niedawno dwa badania - jedno w Genome Medycyny i jedno kwartalniku Reumatologia - łącząc kropki między mikroflorą jelit i reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Ponad 1,5 miliona Amerykanów cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenie, które powoduje bolesne obrzęki stawów. Naukowcy mają ograniczoną wiedzę na temat procesów które powodują choroby. Dr Taneja i jego zespół zidentyfikował bakterie jelitowe jako możliwe przyczyny choroby.

dr Veena Taneja
dr Veena Taneja

Są to ekscytujące odkrycia, dzięki temu możemy być w stanie wykorzystać to do personalizacji leczenia pacjentów" mówi dr Taneja.

W artykule opublikowanym w Genome Medycyny podsumowuje badanie pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, ich krewnych i zdrowej grupy kontrolnej. Celem badania było znalezienie biomarkera - lub substancji, która wskazuje na chorobę lub przewiduje podatność na reumatoidalne zapalenie stawów. Zauważyli oni, że bogactwo niektórych rzadkich bakterii powoduje zachwianie równowagi drobnoustrojów, które znajdują się u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Po dalszych badaniach na myszach, a ostatecznie po badaniach mikroflory jelitowej u człowieka, zbadany skład pomorze naukowcom zbudować predykcyjny profil, i określić czy ktoś jest narażony na rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów i rozwój choroby mówi dr Taneja.

Na podstawie badań na myszach, naukowcy odkryli związek między mikrobami jelita i RZS. Obecność tych bakterii może prowadzić do nowych sposobów diagnozowania pacjentów oraz ograniczenia nierównowagi flory bakteryjnej, która powoduje reumatoidalne zapalenie stawów. To daje możliwość bardziej skutecznego leczenia z mniejszymi skutkami ubocznymi.

W drugim dokumencie, opublikowanym w kwartalniku Reumatologia, zbadaliśmy inny aspekt bakterii jelitowych. Dr Taneja traktowała jedną grupę myszy z reumatoidalnym zapaleniem stawów bakteriami Prevotella histicola w porównaniu do grupy, która nie była leczona. Badania wykazały, że u myszy leczonych bakterii zmniejszyła się częstotliwości i nasilenie objawów oraz zmniejszyła się liczba stanów zapalnych związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

⇐ powrót do reumatoidalne zapalenie stawów