17 marzec 2016 NIH.GOV podaje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4813281/

Mikroflora jelitowa to ważny czynnik środowiskowy dla naszego ciała, odgrywa znaczącą rolę w zdrowiu człowieka i chorobach.

Szeroki wachlarz mikroorganizmów jest pomocny w trawieniu, wychwycie pokarmu, przetwarzaniu energii, syntezie witaminy, a także dostarcza ważnych funkcji metabolicznych.

Mikroorganizmy mogą wytwarzać związki wykorzystywane do hamowania wzrostu patogenów i innych inwazyjnych organizmów przejściowych, a tym samym chronią gospodarza przed inwazjami oportunistycznymi.

Zdrowa mikroflora jelita jest bardzo ważna dla ogólnego zdrowia człowieka, często nazywana jest "homeostazą". Jednak homeostaza jelitowa flory bakteryjnej może zostać zakłócona w pewnych warunkach patologicznych. Na przykład przez czynniki środowiskowe (dym i dieta) może przeszkadzać mikroorganizmom jelitowym w naturalnych czynnościach powodując dysbiozę, co prowadzi do rozwoju różnych chorób. Ostatnie badania wykazały udział jelitowej flory bakteryjnej w wielu chorobach autoimmunologicznych, w tym w autoimmunologiczym zapaleniu wątroby, cukrzycy typu 1, stwardnieniu rozsianym. Ostatnio, coraz więcej dowodów wskazuje, że zmiany flory bakteryjnej w jelitach są związane z rozwojem RZS.

⇐ powrót do reumatoidalne zapalenie stawów