3 wrzesień 2016 Crohns.org.uk podaje:
http://www.crohns.org.uk/crohns_disease/bacteria-and-viruses-associated-with-crohns-disease

Do tej pory żaden mikroorganizm nie został zidentyfikowany jako konkretna przyczyna choroby Leśniowskiego-Crohna. Bakterie żyjące w jelitach są bardzo liczne i istnieją tysiące różnych odmian i ich gatunków. Tylko dwie trzecie z nich zostało w pełni zidentyfikowane. Dlatego nadal możliwym jest, że jakiś nieznany wcześniej patogen powoduje wrzodziejące zapalenie jelita grubego i może być jeszcze nie odkryty. Oczywistym jest, że normalny bilans zdrowych bakterii jest zachwiany w chorobie Leśniowskiego-Crohna – dochodzi do zmniejszenia ilości Lactobacilli i Bifidobacteria i zwiększenia fakultatywnych beztlenowców.

Odra, szczepionka MMR

Sugerowany związek między rozwojem choroby Leśniowskiego-Crohna i wirusa odry był przedmiotem intensywnych sporów medialnych kilka lat temu i spowodowało to wiele niepokoju wśród osób cierpiących na chorobę oraz ich rodzin. Wiele matek nie chciało by ich dzieci zostały zaszczepione.

Profesor Hermon Taylor

Obecnie wykazano, że nie ma związku pomiędzy szczepieniem MMR i chorobami jelit. Dlatego nie ma powodu do zmiany obecnej polityki szczepień MMR.

Mycobacterium paratuberculosis

Mycobacterium paratuberculosis (MAP) jak wiadomo powoduje u bydła chorobę Johnego, która jest bardzo podobna do choroby Leśniowskiego-Crohna. Od wielu lat naukowcy badali możliwe powiązanie między MAP i rozwojem choroby Leśniowskiego-Crohna u ludzi, z różnym skutkiem.

Mycobacterium paratuberculosis (MAP) jest bakterią szeroko rozpowszechnioną w środowisku. Może występować w mleku (niepasteryzowanym), wodzie i glebie i wydaje się możliwe, że może być przyczyną choroby Leśniowskiego-Crohna

Profesor Hermon Taylor i jego koledzy ze szpitala St George w Londynie poinformowałli, że znaleźli Mycobacterium paratuberculosis (MAP) u około 65% swoich pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Od chorych pobrano próbki tkanek do zbadania DNA przy użyciu czułych metod badawczych.

Profesor Taylor był w stanie znaleźć Mycobacterium paratuberculosis (MAP) tylko u 65% jego pacjentów, u innych nie był w stanie wyizolować tych bakterii.

⇐ powrót do choroba Leśniowskiego-Crohna