12 marzec 2014 Webmd.com podaje:
http://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/crohns-disease/news/20140312/gut-bacteria-may-play-role-in-crohns-disease

Struktura bakterii, które żyją w ludzkim jelicie radykalnie zmienia się u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna, pokazuje nowe badanie.

Ogólnie rzecz biorąc, u pacjentów z chorobą Crohna wykryto mniejszą różnorodność wśród bakterii jelitowych niż u osób zdrowych. Populacje niektórych szkodliwych bakterii wydają się być znacznie bardziej liczne u pacjentów z chorobą Crohna, natomiast ilość pożytecznych bakterii zmniejsza się radykalnie - jak wykazało badanie.

Odkrycie może pomóc lekarzom szybciej diagnozować pacjentów i może wskazać drogę do nowych sposobów leczenia choroby.

Na potrzeby badań naukowcy zaangażowali prawie 500 pacjentów z nowo rozpoznaną chorobą Crohna i ponad 200, którzy mieli problemy jelitowe bez zapalenia i choroby Crohna.

Lekarze pobrali próbki tkanek z dwóch różnych miejsc w jelitach - początek i koniec jelita grubego. Pobrano też próbki kału od niektórych pacjentów. Następnie ekstrahowano cały materiał genetyczny. Z pomocą potężnych komputerów znaleziono prawie 46 milionów specyficznych sekwencji DNA w próbkach, mówi badanie opublikowane w czasopiśmie Cell Host & Microbe.

Te sekwencje działają jak kody kreskowe w celu identyfikacji genetycznej bakterii które były obecne w badanym materiale, wyjaśnił naukowiec Dirk GEVERS z Broad Institute który brał udział w wspólnym projekcie MIT i Harvard w Cambridge, Mass.

⇐ powrót do choroba Leśniowskiego-Crohna