Bakterioterapia fekalna, czyli przeszczep bakterii osoby zdrowie do jelita osoby chorej
Dowód na wpływ bakterii w rozwoju dwóch kolejnych chorób autoimmunologicznych czyli choroby Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
Bakterioterapia fekalna – nowatorska metoda leczenia chorób autoimmunologicznych takich jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy stwardnienie rozsiane. Bakterioterapia fekalna jest rodzajem leczenia które polega na przeszczepieniu bakterii z kału od osoby zdrowej do osoby która choruje na chorobę autoimmunologiczną. Zabieg ma na celu u osoby chorej przywrócenie naturalnych struktur flory bakteryjnej jelita poprzez wprowadzenie flory bakteryjnej osoby zdrowej za pomocą kapsułki albo wlewu doodbytniczego.
Jeżeli zatem przeszczepienie kału osoby zdrowej do jelita osoby chorej powoduje znaczące ustąpienie objawów chorób autoimmunologicznych staje się oczywistym, że bakterie mają bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie i trwanie chorób autoimmunologicznych.
Uwaga, mimo posiadania własnych prac na powyższy temat w celu uwiarygodnienia informacji przekazujemy linki do źródeł zewnętrznych które potwierdzają powyższe teorie.
O bakterioterapii fekalnej i chorobach autoimmunologicznych przeczytasz tutaj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Fecal_microbiota_transplant
⇒ czytaj o tym jak pasożyty jelitowe leczą choroby autoimmunologiczne